|

مهم ترین قدم هدفگذاری

انتخاب یک هدف به تنهایی باعث نمی شود به آن برسید! داشتن آرزوهای بزرگ به تنهایی باعث نمی شود به واقعیت  تبدیل شوند! فکر کردن و رویاپردازی کردن به تنهایی باعث نمی شود شما را به خواسته تان برسانند. برای لمس تغییرات در زندگی تان، به چیزی بیشتر از انتخاب هدف، آرزو داشتن، رویاپردازی و غیره نیاز دارید.

درین مقاله راجع به اهمیت انتخاب هدف صحبت می کنیم تا برای اقدام های خود وقت کم نیاوریم و از تنبلی رهایی پیدا کنیم، چطور اقدام های مستمر انجام دهیم و چطور با ساخت عادت ها موفقیت خود را تضمین کنیم.

چالش اصلی کمبود زمان و تنبلی نیست!

اکثر مردم برای رسیدن به هدفشان تلاش می کنند و دوست دارند به زود ترین فرصت به آن برسند ولی در مسیر راه با چالش های روبرو می شوند که سبب می شود  نتوانند اقدام های لازم برای رسیدن به اهداف شان را انجام دهند، بیشتر آنها دلیل این بی عملی را کم بود زمان، تنبلی، مسائل روحی چون استرس و اضطراب می دانند و بنابراین در جستجوی آموزش های مدیریت زمان و رهایی از تنبلی و اهمال کاری می باشند.

تصویر اینکه با یادگیری مهارت های چون مدیریت زمان و رهایی از اهمال‌کاری می توان بی عملی در مسیر رسیدن به اهداف را جبران کرد شیرین و لذت‌بخش است ولی کارساز نخواهد بود چون این راهکار‌ ها نمی توانند مشکل ریشه‌ایی بی‌عملی در مسیر رسیدن به اهداف را حل کنند. بطور مثال هر چه روی آتش آب بریزیم تاثیری چندانی بر خاموشی آن نخواهد داشت مگر اینکه منبع انرژی آن را قطع کنید.

پاسخ و راه حل این چالش اکثر ما در اولین قدمی است که برداشتیم، یعنی انتخاب هدف! 

انتخاب هدف از جمله قدم های اساسی و مهمترین قدم در رسیدن به موفقیت است، ما باید بدانیم دلیل انتخاب یک هدف چیست؟ چرا هدفی دیگرای انتخاب نکردیم؟ آیا این هدف درونی است؟ ویا آموخته شده که دیگران برای ما تحمیل کرده اند؟ آیا این هدف ارزش صرف منابع ما چون زمان، انرژی و توجه را دارد؟

انتخاب هدف آنقدر با اهمیت است که اگر نتوان به اندازه مسئله مرگ و زندگی به آن نگاه کرد، کمتر از آن هم نخواهد بود. چون بعد از این که هدفی انتخاب شد، ما ملزم هستیم که منابع مورد نیاز آن را از جمله زمان، انرژی، فکر و جسم خود را در اختیار آن بگذاریم و حتی گاهی قبل از شروع به انجام اقدام ها باید منابع کافی مورد نیاز  آن را از اهداف فرعی دیگر گرفته و به آن هدف فعال خود اختصاص بدهیم.

در کل انتخاب هدف مسئله‌ای است که میتواند نه تنها چند ثانیه از روی شوق لحظه ای صورت بگیرد بلکه حتی هفته ها و ماها گاهی زمان نیاز باشد تا ما مطمئن شویم که هدف مورد نظر ارزش انتخاب شدن و قرار گرفتن در لیست اهداف فعال مان را دارد.

اگر به هدف خود برسم خوشبخت خواهم شد؟ 

خوشبختی با ارزش ها رابطه مستقیم دارد، با هدفگذاری بر اساس ارزش های خود هر لحظه می توانیم احساس خوشبختی کنیم چون بر خلاف اهداف که در آینده است،  ارزش ها رفتار های در لحظه ماست. بنابراین در انتخاب هدف باید به ارزش های خود توجه کنیم و برای زندگی کردن ارزش هایمان اهدافمان را انتخاب کنیم.

اولین چیزی که برای رسیدن به هدف مهم میباشه صبوری است

استمرار داشتن گام  مهم رسیدن به موفقیت است

مرحله رفتن به دل مسیر شروع شد.

زمانی که بدانیم چی کار را در چی زمان انجام دهیم برنده هستیم و این یکی از ویژگی های افراد موفق جهان است. بهترین زمان شروع کار برای رسیدن به اهدافتان همین حالا است چون لحظه حال همیشه در حال فرار است مثل آب دریا ها که هیچ گاه برای ما ایستاد نمی شود. بنابراین بسیار مهم است که با تعریف واضح اهداف خود و سپس تقسیم آنها به مراحل قابل مدیریت شروع به اقدام کنید. به یاد داشته باشید، ثبات و پشتکار کلیدی است. 

اقدام و اقدام های کوچک

اتفاقات بزرگ هیچگاه خودشان به تنهایی رخ نمی دهند بلکه افرادی بودن که بوت های شان را پوشیده و اولین قدم ها را در مسیر ساختن آنها برداشتند، و با وجود چالش ها و ابهامات بازهم از تلاش دست نکشیدند. همیشه کسی به هدفش میرسه که اقدام می کند. اقدم های کوچک ولی روزانه، همانطور که صد ها قدم کودکان به شما راه رفتن را یاد داد. هر قدم کوچکی که برمی دارید پیشرفت است و هیچ وقت برای شروع تغییرات مثبت دیر نیست.

پس نگویید نمی شود. پس نگویید اقدام هایم کوچک است. پس نگویید ممکن نیست. همه دو راه بیشتر داشتند؟ راه اول اینکه شرایط را پذیرفته اند که چیزی بدی هم نیست، به شرطی که گله و شکایت نکنیم چون انتخاب خودمان است. و راه دوم اینکه با خود گفتن با وجود این شرایط از دست من چی ساخته است؟ چطور می توانم اقدام کنم؟ جمله که بسیار خودم دوست دارم در زمانی که به یک مانع میرم این است که همیشه به خودم می گویم: «یا راهش را پیدا می کنم یا راهش را میسازم»  حاله موفقیت خود را چطور تضمین کنیم؟

٩٠ – ٩٠ – ١ برای رسیدن به هدف

برای دستیابی به اهداف تان نیاز است که تلاش مستمر داشته باشید و چه خوب که این تلاش از طرف صبح صورت بگیرد. تنها کافی است هر روز اول صبح و هر بار برای نود دقیقه روی هدفتان تمرکز کنید. این قانون طلایی برای رسیدن به هدف معجزه می کند که توسط آنتونی رابینز بیان شده.

تا اینجا فهمیدیم که انتخاب هدف در پیگیر و ادامه مسیر بیسار مهم میباشد و نقش حیاتی دارد و سپس اقدام کردن درین مسیر کلید رسید ما به موفقیت است. اما چطور می توانیم فشار اقدام های کوچک و بینهایت را از شانه های خود کاهش دهیم. راز آن که همه افراد موفق در زندگی خود از آن برای رسیدن به موفقیت استفاده می کنند. تبدیل اقدام ها به عادت است چون انجام دادن عادت ها برای ذهن ما بسیار آسان تر از اقدام های آگاهانه است. حالا چطور اقدام های خود را به عادت مبدل سازیم؟

مهم نیست چقدر گامی که امروز برداشتی کوچک بوده!🚶🚶🚶

مهم برداشتن آن است که تورا از 95 درصد مردم روی زمین متفاوت میکنه.

ساخت عادت سه مرحله دارد.

الف: سرنخ ایجاد کن

باید برای شروع کار خود یک سرنخ به مغز بدهیم تا به آن عادت کند و همیشه با دیدن آن شروع به اقدام کند، مثل رفتن به تخت خواب می تواند سرنخ برای نوشیدن آب ویا مطالعه قبل خواب باشد.

ب: اقدام بعد سرنخ 

بعد دیدن سرنخ باید اقدام کنیم و کاری که انتخاب کردیم تا عادت ما شود را انجام دهیم، در مثال قبل آب نوشیدن بود. البته اقدام ها در ابتدا باید بسیار کوچک و ساده باشد تا مغز ما از انجام آن نترسد.

ج‌: پاداش برای این موفقیت

در آخر باید به مغز پاداش بدهیم چون سبب میشه بداند که کار مفیدی انجام داده، انسان هیچ کاری را انجام نمی دهد مگر اینکه لذت و پاداشی از آن ببرد. پاداش ها میتوانند گفتاری مثل: آفرین، شاباش، ایول، باشد یا نقدی و یا خوراکی ها و یا رفتن بیرون.

هرچه تلاش کنید کارهای روزانه تان که در مسیر رسیدن به  هدفتان باید انجام دهید را به عادت خود تبدیل کنید، بار و فشار کار ها را کمتر به دوش خواهید کشید و راحت تر از قبل می توانید آنها را انجام دهید. حالا به این سوال در کامنت پاسخ دهید: چی کار های ره دوست داری که به عادت خود مبدل کنی؟

با انتخاب هدف درست نظر به ارزش های خود شما میتوانید شانس رسیدن به موفقیت تان را تضمین کنید. سپس هر روز با اقدام های مهم و تلاش مستمر می توانید برای آن هدف خود وقت بگذارید و درین مسیر عادت سازی می تواند مثل حامی شما باشند چون اول ما عادت های خود را میسازیم و بعد آنها ما را می سازند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *